Ayurveda’ya göre Kapha


Ayurveda / Salı, Temmuz 9th, 2019

Varoluşun temelindeki 5 temel elementten toprak ve suyun karışımının bedendeki tezahür halidir. Bedendeki plazma ve mukusa tekabül eder. Bedendeki anabolik hareketten yani büyüme, gelişme ve çoğalmadan sorumludur ve insanların bebeklik dönemine işaret eder.

Kapha beden tipine sahip kişiler genelde ortalamanın altında uzunlukta olurlar ama nadiren uzun boylu kaphalar da bulunur. Bedenleri büyük, kilo ve su depolamaya müsait olur. Dolaşımları zayıf, ciltleri kalın ve nemlidir. İştahları her zaman açık fakat metabolizmaları çok yavaş ve boşaltımları çok tembeldir.

En fazla rutubet ve soğuktan şikayetçidirler. Güçlü bir bünyeleri vardır ve çok dayanıklıdırlar. Psikolojik olarak duygusal bir yapı gösterirler, başkalarına duydukları duygular güçlü ve süreklidir. Sakin, memnun, sadık ve istikrarlıdırlar. Affedici bir yapıları vardır, çok iyi anne olurlar.Yakalanabileceği kötü durum içinden zor çıkılır bir hareketsizlik ve atalet halidir, ayrıca herşeye ve herkese sahip olmak gibi bir dürtünün de kolayca tuzağına düşebilirler. Yani eski günlerdeki isimleriyle açgözlülük, şehvet ve aşırı bağımlılık gibi özellikler gösterebilirler. Yemek ve güvence kaphalar için çok önemlidir. Hafifleme ve birşeyleri bırakma egzersizi en fazla yapmaları gereken şeydir.

Kaphanın vücuttaki yeri göğüs ve ciğerlerdir. Vücudun mukus üretimiyle ilintilidir. Mukusun  bedene yeterli akıcılığı sağladığı miktar iyi fakat fazlası rahatsızlık verir. Sinüs ve ciğerlerin doluluğu ve nefes yollarının tıkanıklığı mukus fazlalığından doğar. Soğukalgınlığı sırasında kapha diyeti uygulamak mukusu azaltır.Ayrıca dolunayda bedende kapha artar.Kaphanın gün içinde yüksek olduğu zamanlar sabah 6 ile 10 arası ve akşam 6 ile 10 arası.

Kaphayı dengelemek için;

1-    Bol bol hareket edin.

2-    Yağ ve yağda kızarmış yiyecek tüketiminizi minimuma indirin.

3-    Buzlu yiyecek ve içecekler, tatlı, şeker ve aşırı ekmekten kaçının.

4-    Sıcak,hafif ve kuru yemekler seçin.

5-    Günde 4 bardaktan fazla sıvı içmeyin.

6-    Acı, buruk ve kekremsi tatlara ağırlık verin.

7-    Bol bol taze meyve ve sebze yiyin.

8-    Kompleks karbonhidrat tüketin.

9-    Hayatınızda heyecan ve mücadeleye yer verin.

Kaphaa Tipi Kişiler Nasıl Beslenmeli? Ne ve daha da önemlisi Nasıl Yemeli ? Nelere dikkat Etmeli? Nasıl bir Hayat Tarzı Takip Etmeli?

Vata ve Pitta beden tiplerinde olduğu gibi kapha için de en önemli şey günlük rutindir. Beden tipimiz kapha bile olsa stres, anksiyete, sinirlilik gibi vata sorunlarından zaman zaman şikayetçi oluruz. Bunların elimine edilmesi düzenli yaşamla mümkündür.

Gün içinde sürekli sıcak su içmek kaphanın tembel olan boşaltım sistemini harekete geçirir. Yemeklerden sonra rezene tohumu çiğnemek sindirime yardımcı olur. Tohumları çiğneyin bir müddet ağzınızdan tutun ve yutun. Kapha doğal olarak soğuktur, o yüzden kendini sıcak tutması önerilir. Bu hem soğukalgınlığından hem de aşırı yemek yeme ihtiyacından korur.

Kaphalar ne yapsalar sürekli kilo almaktan yakınırlar çünkü onlara ne yerlerse yarar. Metobolizmaları çok yavaş olduğu için besinler sistemlerinde uzun süre kalır ve son parçasına kadar sindirilip hücrelere gönderilir. Vücutları hiç birşeyi ziyan etmez. Kapha’nın parasempatik sinir sistemindeki genel artış besinlerin çok iyi sindirilmesini sağlar fakat boşaltım çok ağırdır. Bundan dolayı kaphalar çok rahat istedikleri sıklıkta sıvı diyet uygulayabilirler.

Kaphalar ayrıca karbonhidrata karşı fazla insulin salgılarlar bu da onların kilo almaya yatkın bünyeleri olmasının nedenidir. Az karbohidratlı bir beslenme tarzı edinmeleri gerekir bu da pankreasa fazla yüklenilmemesini sağlar.

Genel olarak uygulamaları beslenme tarzı daha çok buharda pişmiş sebzeler, fasülye türleri, baharatlı hububat yemekleri olmalıdır. Sıcak, hafif ve az yağlı yiyecekleri arttırın. Soğuk ve ağır yemekleri azaltın. Acı, buruk ve kekremsi tatları arttırın. Tatlı, ekşi ve tuzlu yemekleri azaltın. Fazla yemeyin. Kaphalar kolayca öğün atlar sonrada bir oturuşta çok fazla yiyebilirler. Süt ürünlerinden kaçının. Sütlü ürünler vücuttaki mukusu arttırır, kapha zaten mukus yönünden zengin bir beden tipi daha da fazlası allerjilere, şişkinliğe ve bazı barsak sorunlarına neden olabilir. Bal hariç tüm tatlandırıcılar ve yağlar azaltılmalı. Arpa ve çavdar  yenmeli. Buğday, mısır, pirinç ve yulaf gibi tatlı hububatlar kaphayı arttırır.

Muz, ananas, incir, hindistan cevizi avakado, portakal ve kavun gibi ağır ve ekşi meyveleri azaltın. Salatalar, çiğ veya pişmiş sebzeler kaphayı azaltır. Genelde tüm sebzeler iyi fakat tatlı patatesi, domatesi, salatalık ve kabağı azaltmakta yarar var. Soya ve kırmızı fasülye haricindeki fasülyeler iyi. Yağlı kuruyemişler yenmemeli. Acı baharatları arttırın; kimyon, karanfil, zencefil,ve hardal tohumu pittayı arttırıp kaphayı düşürür. Kırmızı et, balık ve deniz ürünlerini azaltın. Kaphalar için et yemek kilo almaya bile bile lades demektir.

Zira boşaltımları yavaş ve sindirimleri çok iyi olduğu için etteki yağın herbir molekülünü bünyelerine katarlar. Özellikle vücutta kapha yüksekse etten kaçınılmalı. Yemeklerde hardal tohumu yağı ya da ayçiçek yağı kullanılmalı. Genelde acı ve baharatlı uzakdoğu ve Latin Amerika mutfağı kaphalar için idealdir.

Kapha beden tipinin protein, karbonhidrat ve yağ yeme oranı 30/40/30 dur.

Uyarıcı içecekler kaphalarda diğer beden tiplerinde yaptığı kötü etkiyi yapmaz ve enerji dengesizliği yaratmaz. Genelde kahve, çay ve diğer uyarıcılar kimseye iyi gelmemekle beraber kapha beden tipine kahve içmek zaman zaman yararlı olabilir. Atıl yapılarına biraz hareket verir. Kapha beden tipi biraz vata özelliği taşıdığı için düzenli olarak sessiz ve sakin, kendi başına kalıp yapılan gevşeme yöntemleri sempatik sinir sisteminin dinlenmesini sağlar. Yemek yeme alışkanlıkları her beden tipi için aynıdır. Vata ve pitta için söylediğimiz herşey kapha için de geçerlidir.

Kapha beden tipi insanlarının kolay kolay stimüle olamama sorunu vardır ama bir kez stimüle olup birşey yapmak için yola koyulurlarsa uzun soluklu enerjileri onlara başarılar sağlar. Nasıl dinlenileceğini en iyi bilen beden tipi kaphadır. Bu iyi bir yön olmasına karşın kaphaların fırsat buldukça yaptıkları öğle yemeği sonrası şekerlemeleri bedenlerindeki hareketsizliği arttırır. Uyumadan dinlenmeliler. Düzenli egzersiz kaphalar için vazgeçilmez bir unsurdur. Bedenlerindeki atıl enerjiyi hareketlendirir. En uygun egzersiz yöntemi aerobik, koşu ya da takım sporları gibi hareketli sporlardır.

Gece yatmadan önce el ve ayaklara yapacağı susam yağı masajının faydasını görecektir. Fakat geceleri stimüle olmaktan kaçınmalıdır çünkü eğer bir işe başlarsa uzun süre devam eder ve bir türlü uyuyamaz. Oysa bildiğimiz gibi uyku çok önemli. Erken yatıp erken kalkmak tüm beden tipleri için ideal bir yaşam tarzıdır. Gece 11’den önce uyumakla 11’den sonra uyumak arasında çok fark vardır. 11 ile 12 arasındaki bir saatlik uyku sabah size iki üç saat kazandırdığı gibi hem zihniniz hem de bedeniniz daha zinde olur.

Önce de belirttiğimiz gibi kapha beden tipinin ya da kapha doşası artmış herhangi bir beden tipinin kilo sorunu vardır. Bundan dolayı yapılacak diyet hem kilo sorununu çözer hem de genelde kaphaların yakalandığı şeker hastalığını önler ya da kontrolde tutar.

Düzenli meditasyon kaphaların bir şeylere takılı ve bağlı kalma huyunu yumuşatır ve bırakmayı yaşama geçirmeyi körükler. Bu unsurlara konsantre olmalılar, ayrıca yaşamlarındaki durgunluk ve hareketsizliğe yönelik meditasyon da yapabilirler. Onlar için en önemli şey hafiflemektir hem duygusal hem de fiziksel olarak. Oturarak yapılan meditasyon ağırlaştırıcı olduğu için uyku getirir. O yüzden 5 dakikadan sonra yürüme meditasyonuna geçip bir süre yürüme bir süre oturma meditasyonu yapmalılar. Ayrıca meditasyona oturmadan önce biraz fiziksel egzersiz özellikle canlı bir surya namaskar ve güçlü pranayama meditasyonda uyku haline geçmeyi engeller. Mantraları om, ham ve aim’dir. Önce bir kaç dakika yüksek sesle sonra nefesle beraber içinden tekrar edilmeli.

Asana uygulaması hızlı, ısıtıcı ve efor sarfedilerek yapılmalı. En uygun tür hızlı aştanga vinyasa tarzında yapılan asanalardır. Buna en güzel örnek surya namaskar. Kaphalar surya namaskar serisini metabolizmalarını hızlandırmak için canlı ve çabuk hatta pozlar arası hoplayıp zıplayarak yapmalı.

Oturma pozlarından simhasana (arslan oturuşu) ve diğerlerini ısıtan pranaya- malarla (bhastrika) uygulayabilirler.

Bütün ters duruşlar ve varyasyonları ve bütün omurgayı geriye büken pozlar kaphalar için birebir. Bunların yanında salambasana(çekirge), jathara parivartasana(timsah twisti) ve bedeni büken tüm asanalar kaphanın boşaltımını hızlandırmak açısından iyidir.

Ayakta yapılan duruşlardan virabhadrasana(savaşçı), utthita hasta padangusthasana (tek ayak üstünde elle ayak parmağı tutularak bir bacak yana), ardha chandrasana (yarım ay), adho mukha svanasana (yere bakan köpek),urdha mukha svasana(yukarı bakan köpek), urdhva prasarita eka padasana (yerde yatarken bacakların tek tek gerilerek kaldırılması)

Asana seansı sonunda savasana 3-5 dakikadan fazla olmamalı, ayaklar sıcak tutulduğu sürece battaniyeye gerek yok.

En çok sorulan soru beden tiplerine yönelik beslenme ve yaşam tarzına uymanın ne kadar önemli olduğudur. Buna ne kadar harfi harfine uymak sizin seçiminizdir. Benim önerim herşeyi birden bire hayatınıza geçirmeye çalışmaktansa sizin için en önemli bir kaç unsurdan başlayıp onların sonuçlarını deneylemek ve diğerlerini de yavaş yavaş hayata geçirmenizdir. Bu yaşam tarzının iyi sonuçlarını ve faydasını görmek sizi keyiflendirecek ve bu önerilere daha fazla uymak isteyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir