Ayurveda Nedir?


Ayurveda / Salı, Temmuz 9th, 2019

Ayurveda, kelime olarak iki kökten türeyen Sanskrit dilinde bir kelimedir. Vid, bilgi/bilim, ayus ta günlük yaşam ya da hayat döngüsü anlamına gelir. Bu bağlamda Ayurveda, günlük hayatın ve yaşam döngüsünün bilgisidir. 

Yoga, Vedanta ve Vedik astrolojinin de içinde olduğu Vedik bilimlerin bir parçasıdır. Temeli kadim Hint yazıtları olarak bilinen 4 Veda’dan sonuncusu Atharva Veda’ya dayanır.

5000 yılı aşkın geçmişiyle dünyadaki en eski tıplardan biridir. Vedalara dayanmasına rağmen yüzyıllarca evrimleşip Unnani (İslam Tıbbı) ve Çin tıbbı gibi başka yerel tıplarla karşılıklı etkileşip ve harmanlanıp güncelleşerek günümüze kadar gelmiştir.

Ayurveda kendi içinde çok katmanlı ve yönlü olup sürekli gelişim göstererek tüm zamanlara ve insanlara hitap eden uzun bir tarihe sahiptir. Dünyada en önemli holistik yani bütünsel medikal sistemlerden biridir. Sağlık ve zindeliğin fiziksel, duygusal, zihinsel ve spiritüel olmak üzere tüm unsurlarını kapsar. Hastalığın sonuç ve belirtilerini iyileştirmeye çalışmaktansa kökenine inerek nedeni bulup, bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygular.

Günümüzde Ayurveda zihin/beden tıbbının global sistemleri içinde en önemlilerinden biri olarak yükselmektedir.

Yoga ve Ayurveda, tarih boyunca beraberce gelişip birbirini defalarca etkilemiş iki kardeş disiplindir. Bu iki disiplin de bütün evrenin tek bir Benlik olduğunu ve bu kozmik bilgiye giden kapının anahtarının zihnimiz ve kalbimizde olduğunu söyleyen kadim vedik bilgi sisteminin ayrılmaz parçalarıdır. Vedik iki disiplin olan Yoga ve Ayurveda, yaşamın tüm alan ve seviyelerinde bize sundukları faydaları güçlendirmek için beraber çalışırlar. Vedik ya da yogik astroloji, mimari, müzik ve dil bilimleriyle entegre edilip daha geniş bir alanda uygulanabilirler. 

Ayurveda, öncelikle beden ve zihnin rahatsızlıklarını iyileştirmeyi hedeflemiş bir kendi kendini iyileştirme bilimidir. Fakat bu Ayurveda’nın tamamıyla bireysel iyileşme yöntemi olup terapist ve doktorlara ihtiyacımız olmadığını savunduğu anlamına gelmez. Tam tersine, Ayurveda medikal pratisyenlerin hastalıkların kompleksliği ve sağlık için gerekli tedavilerin uygulanması konusunda vazgeçilmez olduklarını söyler. 

Ayurveda’da kendi kendini iyileştirmekteki en önemli hedef içsel benlik olmak üzere bütünlüğümüzü restore eden bir spiritüel iyileştirmedir. Ayurveda’nın amacı hem bedensel hem de zihinsel rahatsızlıkları iyileştirip hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı sağlamaktır.

Ayurveda, yaşam tarzı uyarlamaları, kişiye özel beslenme programları, güçlü bitki özlü formülleri, meditasyon ve yoganın yardımıyla spiritüel odaklanmaya dayalı hem özgün hem de kişiye özel bir sağaltma / iyileştirme sistemidir. Koruyucu anlamda bize kazandırdığı en önemli şey, bize sağlığımızı nasıl koruyacağımızı, enerji ve farkındalığımızı nasıl arttıracağımızı öğretmesidir.

Hastaların zihin ve beden tiplerini tespit ederek herkese beden tipine göre holistik bir tedavi uygular. Bu anlamda ayurveda, hastalık önleyici koruyucu hekimliği, yaşamı uzatan etkisiyle aynı zamanda yaratıcılık gücünü artıran ideal bir yaşam tarzıdır. 

Ayurvedik beden tipleri 5 elementin özümüzü oluşturduğu tridoşa (üç beden tipi) teorisine göre 3 tanedir. Bunlar vata (eter ve hava), pitta (ateş ve su) ve kapha (su ve toprak) dır.  Her beden tipi aynı zamanda daha az oranlarda diğer beden tiplerini de içinde bulundurur ancak bir o kadar da birbirinden farklıdır. (Ayurvedik beden tiplerine bir başka yazımda daha derin değineceğim.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir